V Niedziela Wielkanocy 18.05.2025.
Trwamy w radości okresu wielkanocnego. Wciąż cieszymy się ze Zmartwychwstania Pana Jezusa. Dzisiejszy tekst Ewangelii jest jednak spojrzeniem wstecz. Słowo Boże na tę niedzielę przenosi nas do Wieczernika. Ewangelista opisuje wydarzenia, które miały miejsce zaraz po opuszczeniu przez zdrajcę Judasza Ostatniej Wieczerzy. Jezus wygłasza do swoich uczniów „ostatnie kazanie”. Właśnie teraz, w tym momencie, rozpoczynają się wydarzenia, które osiągną punkt kulminacyjny na wzgórzu Golgoty. Mówiąc metaforycznie: „kości zostały rzucone” – nie ma już odwrotu. Nadeszła „godzina” Jezusa.
Mistrz z Nazaretu mówi o swoim „uwielbieniu”, które spełni się w Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu. Wszystko to wyrażone jest w słowach: „Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony” (J 13, 31). Syn Człowieczy jest uwielbiony zarówno poprzez swoją gotowość do posłuszeństwa Bogu aż do śmierci, jak i w fakcie, że Bóg uwielbi Go, czyniąc Jego ofiarę skuteczną dla zbawienia wszystkich. Oddając za nas życie, Jezus nie tylko nas zbawia, ale także daje doskonały przykład tego, czym jest miłość.
Jednak to nie koniec. Jezus jest świadomy, że już wkrótce opuści swoich uczniów, dlatego zostawia im „zadanie” do wykonania. Tym zadaniem jest „nowe przykazanie” (por. J 13,34). Uczniowie Jezusa mają od teraz miłować tak, jak On. Ale co jest „nowego” w tym przykazaniu? Prawo żydowskie, wypływające z Księgi Powtórzonego Prawa i Księgi Kapłańskiej, mówi: „Będziesz miłował Pana, Boga twojego, z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił” (Pwt 6, 5), oraz „Będziesz miłował bliźniego jak siebie samego” (Kpł 19, 18). Jezus dodaje do tego nowy element. Nowością jest to, że miłość staje się prawdziwa dopiero wtedy, gdy czerpie ze wzoru Jego życia. Syn Boży wyraźnie to podkreśla słowami: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem” (por. J 13, 34).
Ewangelista Jan oddaje słowo „miłować” poprzez użycie greckiego słowa agapao, które oznacza miłość zdolną oddać życie za ukochaną osobę – najwyższy stopień miłości. Jezus z pewnością nie mówi o miłości romantycznej, lecz o „miłości ofiarnej”. Dosłowne znaczenie tego, co Jezus chce przekazać uczniom, brzmi: „abyście potrafili oddawać za siebie życie tak, jak Ja to czynię”.
Modlitwa o dobre przeżycie misji świętych.
O dobry i miłosierny Boże! Prosimy Cię o błogosławieństwo dla Misji św. w naszej parafii.
Daj aby stały się one czasem Tobie przyjemnym, a nam zbawiennym.
Ty pragniesz, by wszyscy ludzie doszli do poznania prawdy i byli zbawieni.
Bez łaski Twojej nic uczynić nie możemy. Dlatego z wielką ufnością wołamy do Ciebie
słowami Twojego Syna: „Przyjdź królestwo Twoje!”.
Pomóż nam przygotować się dobrze do przeżycia świętych misji.
Napełnij nas pragnieniem ratowanianie tylko siebie, ale też i braci i sióstr naszych, żyjących daleko od Ciebie, wiecznego szczęścia.
Daj misjonarzom światło i łaskę, aby nas nauczyli jaka jest wola Twoja i co nam służy ku zbawieniu. Niech Boskie Twe słowo, przez nich nam
głoszone, nas oświeci i pouczy, uzdrowi, uświęci i zbawi.
Duchu Święty Boże! Oświeć nas łaską Twoją, aby przez te święte misje odnowiło się oblicze naszej parafii.
- Błogosławiona Rodzino Ulmów, patronko misji świętychnaszej parafii , módl się za nami. Amen.