II niedziela zwykła "C" 20.01.2019.

Słowa Ewangelii według świętego Jana

W Kanie Galilejskiej odbywało się wesele i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów.
A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: „Nie mają już wina”. Jezus Jej odpowiedział: „Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?”. Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”.
Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: „Napełnijcie stągwie wodą”. I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: „Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu”. Oni zaś zanieśli.
A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem - nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli - przywołał pana młodego i powiedział do niego: „Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory”.
Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.
Następnie On, Jego Matka, bracia i uczniowie Jego udali się do Kafarnaum, gdzie pozostali kilka dni.

Siostra Ehrlich robiła wyrzuty Jackowi Woźniakowskiemu z powodu jego szczerości w rozmowie z Janem Pawłem II: „Bo pan zawsze takie rzeczy mówi, które Ojca Świętego martwią, zamiast go rozweselać, jak to potrafi ksiądz Tischner”Jezus jest zawsze blisko ludzi, nie zachowuje najmniejszego dystansu, jest zainteresowany ich życiem i problemami. Wraz z matką i uczniami idzie na wesele i ucztuje z innymi. Zajmuje się nawet tak przyziemną sprawą, jak brak wina.Ksiądz Henry Nouwen twierdzi, że boimy się ludzi władzy, gdyż nie zachęcają do bliskości. Tymczasem Bóg nie chce, byśmy ze względu na Jego władzę żyli w lęku. Przyszedł więc na świat jako małe dziecko, bo kto się ulęknie niemowlaka.

niedziela,
20 stycznia 2019