XIII NIEDZIELA ZWYKŁA"A" 28.06.2026. 

Dzisiejszy fragment Ewangelii jest częścią mowy misyjnej, przygotowaniem uczniów do wyruszenia i głoszenia Dobrej Nowiny. Jezus podkreśla, że podstawą tego głoszenia ma być miłość do Niego, przewyższająca miłość do najbliższych. Pozostałe miłości powinny być jej podporządkowane. Chrystus nie chce niczego człowiekowi zabrać, ale pomaga budować właściwe relacje i umieścić je na odpowiednim miejscu. Nie zawsze nam się to podoba.

Dalej słyszymy słowa: „Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien”. Warto zwrócić uwagę, jak brzmiały te słowa dla współczesnych Jezusowi. Śmierć na krzyżu była śmiercią haniebną. Rzymianie stosowali tę karę zwłaszcza wobec buntowników występujących przeciwko imperium. Miała ona być przestrogą dla innych. Użyty tutaj semityzm mówi o towarzyszeniu Jezusowi w poniżeniu, naśladowaniu Go, przyjęciu krzyża tak jak On oraz utożsamieniu się z Nim w cierpieniu. Wziąć swój krzyż oznacza zgodzić się na to, że wierność Chrystusowi nie zawsze będzie łatwa i nie zawsze spotka się ze zrozumieniem innych. Wydaje się, że nieraz przyzwyczailiśmy się do tych słów, a przecież niosą one ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Ta droga krzyża nie bardzo nas zachwyca.

 

Jezus nie mówi jednak tylko o trudnościach ucznia. Pokazuje także, że wspólnota wierzących ma się wzajemnie wspierać i przyjmować. Znaczna część dzisiejszej Ewangelii mówi o gościnności: „Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma. Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych dlatego, że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody"

Drodzy Parafianie

Przez 16 lat byłem Waszym duszpasterzem. Starałem się swoją posługę wykonywać zgodnie z własnym powołaniem. Dziś odchodzę na emeryturę po przekroczeniu wieku 75 lat. Dziękuję wszystkim za współpracę, za modlitwy w mojej intencji. Dziękuję z każde dobre słowo i wsparcie. Pozostawiam parafię bez długów tak wobec urzędów państwowych jak i diecezjalnych. Na koncie parafianym jest obecnie 67.500 ooo zł. z przeznaczeniem na ogrzewanie kościoła. Ostatnio dokupiona została działka obok cmentarza i w najbliższych dniach zostanie dokupiona następna działka na cmentarz, oraz wyremontowana Kaplica na cmentarzu. Dziękuję bardzo Radzie Parafialnej za opiekę nad cmentarzem i wspieranie mojej pracy w parafii. Osąd mojej pracy duszpasterskiej pozostawiam Bogu, a wszystkich parafian polecam naszej ukochanej Matce Jasnogórskiej Matce Kościoła. Proszę o pamięć w modlitwach Waszych. Ks. Proboszcz.

Blok reklamowy

Wyszukiwanie

Zegar

Dzisiaj jest

sobota,
27 czerwca 2026

(178. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń:
1259653